Dobór sprzętu jeździeckiego

Kiedy kupić siodło skokowe?

Czy potrzebujesz siodła skokowego?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli siodeł, co ma na względzie nie tylko wzrastające wymagania jeźdźców, ale również maksymalny komfort ich wierzchowców.

Jednym z popularnych typów siodeł jest siodło skokowe, którego budowa ma za zadanie ułatwić jeźdźcowi uzyskanie jak najlepszej pozycji podczas skoku.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy to już czas, aby zastanowić się nad zakupem siodła skokowego, to w tym poście postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Dowiesz się, czym różni się siodło skokowe, od innych siodeł i tego, w jaki sposób może Ci ono ułatwić doskonalenie techniki podczas pokonywania parkurów.

Jak zbudowane jest siodło skokowe?

Odpowiednio dobrane siodło skokowe powinno pomóc jeźdźcowi w uzyskaniu optymalnej pozycji podczas każdej fazy skoku tak, aby nie zakłócała on równowagi konia. Dlatego niektóre elementy siodeł skokowych zostały zaprojektowane specjalnie pod tym kątem.

Tybinka – tybinki siodeł skokowych są krótsze i bardziej wysunięte do przodu niż w przypadku innych modeli. Dzieje się tak dlatego, że parkury są pokonywane w większości w półsiadzie, a co za tym idzie, długość strzemion jest krótsza, niż podczas jazdy po płaskim terenie.

Taka budowa tybinki pozwala na lepsze przyleganie do niej kolana podczas jazdy w krótszych strzemionach i daje lepsze oparcie stopy w strzemieniu.

Wiele modeli siodeł skokowych to tak zwane siodła „monoflap” czy też siodła z pojedynczą tybinką. Pojedyncza tybinka nie tylko zmniejsza wagę siodła, ale też zapewnia bliższy kontakt z koniem.

Siedzisko – siedziska w siodłach skokowych są płytkie lub co najwyżej półgłębokie. Dzięki temu jeździec może szybciej przybierać odpowiednią pozycją podczas skoku (siedzisko nie „trzyma” go tak mocno w siodle).

Tylny łęk – Nie jest to obowiązkowe, to jednak wiele modeli skokowych siodeł posiada kwadratowy tylny łęk. Zazwyczaj występuje on w parze z płaskim (płytkim) siedziskiem. Takie połączenie pozwala na bardziej otwarty, swobodny dosiad, który umożliwia szybkie przesuwanie się w siodle.

Klocki – zdecydowana większość siodeł skokowych posiada klocki (przednie, tylne lub obydwa ich rodzaje). Klocki mają za zadanie pomóc nam utrzymać kolano i łydkę w odpowiednim miejscu podczas skoku i zapobiec ich niekontrolowanym ruchom. Początkujący skoczkowie zazwyczaj zaczynają od większych klocków i w miarę podnoszenia swoich umiejętności i wyrabiania lepszego balansu przechodzą na mniejsze. Dla jeźdźców z bardzo dobrą równowagą czujących się naprawdę pewnie podczas skoku dostępne są również siodła bez klocków (wiele firm robi je tylko na zamówienie). Dobrym rozwiązaniem są wymienne klocki, zazwyczaj przypinane na rzepy. W razie potrzeby możemy je wtedy wymienić na mniejszy lub większy rozmiar, lub zupełnie odczepić.

Komu potrzebne jest siodło skokowe?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze skokami, to prawdopodobnie w którymś momencie zaczniesz rozważać zakup siodła skokowego.

Nie oznacza to jednak, że każdy skaczący od czasu do czasu jeździec musi posiadać specjalistyczne siodło skokowe.

Jeśli przeszkody, które pokonujesz, nie są przesadnie wysokie (do 90 cm) i zazwyczaj są to pojedyncze skoki, a nie cały parkur to może warto jeszcze się wstrzymać z tą decyzją. W takiej sytuacji wystarczające będzie siodło wszechstronne lub ewentualnie siodło wszechstronne o profilu skokowym (więcej informacji na temat siodeł wszechstronnych znajdziesz tutaj).

Pamiętaj, że siodło skokowe wymusza na jeźdźcu trochę inną pozycję, a płaskie siedzisko będzie mieć duży wpływ na Twój dosiad i możliwość używania pomocy. Siodło skokowe zachęca również do trzymania rąk bardziej z przodu, co ma pozwolić koniowi na swobodniejszy galop i ruch szyi na parkurze.

Jeśli dalej jeszcze pracujesz nad swoim dosiadem i zdarza Ci się mieć problemy z równowagą, to może być jeszcze za wcześnie na siodło skokowe.

Jeśli jednak czujesz się już wystarczająca pewnie i masz zamiar pokonywać wyższe przeszkody oraz skupić się na treningach skokowych, to zdecydowanie powinieneś rozważyć kupno odpowiedniego siodła. Taką decyzję najlepiej skonsultuj wcześniej ze swoim trenerem, który na pewno pomoże Ci w ocenie sytuacji.

Jakie siodło skokowe wybrać?

Kupując jakiekolwiek siodło, w tym również skokowe musisz wziąć pod uwagę Twoje preferencję oraz budowę i komfort Twojego wierzchowca. Odbicie, sam skok oraz lądowanie są dużym obciążeniem nie tylko dla końskich nóg, ale również pleców. Wybierając siodło skokowe, powinieneś wybrać taki model, który te obciążenia jak najbardziej zredukuje.

Przy ilości dostępnych modeli, z całą pewnością znajdziesz taki, który obojgu wam pozwoli na wygodne i bezpieczne skoki.

Na co więc zwrócić uwagę wybierając siodło?

Rozmiar siedziska – rozmiar siedziska jest kluczową sprawą przy wyborze siodła. Siedzisko zbyt małe lub duże będzie mieć bardzo duży wpływ na Twoją równowagę i na rozmieszczenie ciężaru na końskim grzbiecie.

Budowa Twojego konia – chociaż niektóre siodła są bardziej uniwersalne, niż inne, to jednak nie ma takiego, które pasowałoby na każdego konia. Zarówno łęk, jak i szerokość kanału czy długość i kształt paneli powinny być dopasowane do indywidualnych wymagań.

Długość tybinki – siodła skokowe oferowane są z krótszymi lub nieco dłuższymi tybinkami. W zależności od Twojego wzrostu i tego w jak krótkich strzemionach jeździsz, preferowana długość może być inna. Pamiętaj, że kolano nigdy nie powinno wystawać nawet odrobinę poza tybinkę

Kontakt z koniem – większość siodeł skokowych to siodła typu close contact jak np. ten model firmy Lemetex, zapewniające bliski kontakt z koniem podczas jazdy. Wpływ na to mają takie elementy jak panele, poduszki, klocki czy tybinka.

Im bardziej płaskie panele jak na przykład w tym modelu Balotade Carbon Viper tym bliższy kontakt. Podobnie wygląda sprawa z klockami, o których już pisaliśmy wcześniej w tym poście. W przypadku poduszek kolanowych, stopnia ich wypełnienia i grubości pamiętaj, że nie powinny one sprawiać, że Twoja noga będzie w nienaturalnej pozycji a jedynie lekko ją podtrzymywać.

Najważniejsze jest to, aby siodło zapewniało odpowiedni balans między wsparciem i podtrzymaniem podczas skoków a swobodą ruchu.

Wykonanie – decydując się na siodło skokowe, wybierz model z dobrej jakości skóry. Skóra gorszej jakości może się z czasem wycierać i co gorsze robić się śliska. Wybierając siodło od renomowanego producenta, wiesz, że będzie Ci ono służyło przez bardzo długi czas. Dlatego też producenci tacy jak np. Kieffer, Stubben czy Prestige dają długoletnie gwarancje na swoje siodła, a jeszcze dłuższe na ich najważniejszy element, tzn. terlicę. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, zastanów się nad porządnym siodłem z drugiej ręki. Będzie to na pewno lepszy wybór niż nowe siodło wątpliwej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *