Dobór sprzętu jeździeckiego

Co robić gdy siodło nie pasuje na konia?

Niezależnie od tego czy dopiero co kupiliśmy siodło czy używamy je od jakiegoś czasu zawsze może się zdarzyć że nie pasuje ono na naszego konia. Niedopasowane może się przejawiać w różny sposób i w różnym czasie, nie zawsze łatwo jest to także stwierdzić. Jednak tematem dzisiejszego wpisu będzie samo to co zrobić gdy już wiemy że siodło nie pasuje. Jakie mamy wtedy możliwości? Opcji jest kilka.

  1. Najprostszą i najbardziej oczywistą rzeczą jest sprzedaż siodła i kupno nowego. Wadą tego rozwiązania jest to że cała procedura związana z wymianą może zająć dosyć długo, najpierw nasze siodło musimy obmierzyć, wyczyścić, zrobić zdjęcia i wystawić. Po tym jak już uda się je sprzedać zaczynamy szukać nowego siodła(więc często zostajemy bez siodła jeśli mamy tylko jedno) co również zabiera czas który jest potrzebny na poszukiwania, przymiarki, testy itd. Aby ułatwić ten zabieg jeźdźcom stworzyliśmy serwis internetowy DobreSiodla.pl w którym można porównać w danym momencie kilkaset różnych siodeł oraz bezpośrednio wymienić posiadane siodło, dzięki czemu nie musimy mierzyć posiadanego siodła lub wysyłać potencjalnym klientom na uciążliwe przymiarki.
  2. Jeśli jednak jesteśmy przywiązani do swojego siodła lub po prostu nie chcemy go wymieniać musimy zastanowić się co zrobić aby lepiej leżało na koniu. Najszybszym rozwiązaniem będzie podkładka, dobieramy jej grubość w zależności od tego o ile chcemy podnieść siodło, może być ona podnosząca przód lub tył jeśli chcemy podnieść tylko jedną stronę siodła. Może się tak zdarzyć że np. tylne panele będą bardzo płaskie i siodło będzie przechylało się do tyłu, podnosimy wtedy tył podkładką i siodło powinno leżeć lepiej. Oczywiście to wszystko to są tylko półśrodki, nic nie zastąpi po prostu dobrze leżącego siodła, ale czasem jego dobranie jest trudno lub prawie niemożliwe, możemy więc wtedy wesprzeć się za pomocą podkładki. Na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych podkładek, niektóre mają na celu podniesienie siodła, inne jak np. żelowe mają zmniejszyć nacisk lub po prostu wchłaniać pot. Naszą ofertę podkładek które jesteśmy w stanie wysłać w ciągu 24 godzin można znaleźć tu Podkładki i Żele.
  3. Na siodło przesuwające się możemy zastosować napierśnik lub podogogonie. Świetnym rozwiązaniem będzie np. 5 punktowy napierśnik Balotade dostępny TUTAJ Można także użyć pasa zapinanego przed siodłem tzw. Vorgurt., będzie on wtedy blokował je aby zostało na właściwym miejscu.
  4. Ostatnią opcją jest modyfikacja siodła. Powierzamy siodło do zmodyfikowania rymarzowi(Np. w DobreSiodla.pl także świadczymy takie usługi, KLIKNIJ TUTAJ), wypycha on wtedy np. przednie lub tylne panele aby siodło leżało wyżej, albo czasem ujmuje trochę z wypychu. W niektórych modelach jest także możliwość zmiany rozstawu łęku, np. poprzez jego wygięcie. Trzeba jednak brać pod uwagę że jest to ingerencja w gotową już konstrukcję co może różnie wyjść, musimy więc znaleźć odpowiednio wykwalifikowaną do tego aby nie uszkodzić siodła. Rymarz może także zmodyfikować rozstaw paneli, podopychać poduszki kolanowe, a także wiele różnych rzeczy aż po uszycie nowego siodła w zależności od umiejętności i oferty danego rymarza.

Podkładka

Napierśnik Balotade X

Zakład rymarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *