Dobór sprzętu jeździeckiego

Jak naprawić zniszczone siodło?

Zepsute siodło. Kiedy poprosić o pomoc rymarza.

Odpowiednie dbanie o nasz sprzęt jeździecki to podstawa, jeśli chcemy, aby służył nam jak najdłużej. Regularna konserwacja i przegląd pod kątem ewentualnych usterek może nam pomóc uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.

Czasami jednak, mimo naszych wysiłków jakiś element siodła, się niszczy i potrzebuje naprawy, czy też zupełnej wymiany. W tym artykule dowiesz się, kiedy możesz poradzić sobie sam, a kiedy najlepiej będzie skorzystać z pomocy rymarza. Opowiemy również o roli rymarza podczas saddle fittingu i dlaczego lepiej nie wykonywać samemu niektórych napraw czy dopasowań w naszym siodle. 

Na koniec dowiesz się również jak poradzić sobie z uszkodzonym siodłem, kiedy w pobliżu nie ma żadnego rymarza.

W czym może nam pomóc rymarz?

Deszcz, wilgoć, koński pot, bardzo niskie lub wysokie temperatury, obciążenia – w codziennym użytkowaniu nasz sprzęt narażony jest na działanie wielu czynników, które mogą mu zaszkodzić.

Dobrej jakości, profesjonalne wyposażenie jest zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby jak najdłużej oprzeć się temu działaniu, a renomowani producenci zapewniają stosunkowo długi okres gwarancyjny dla swoich produktów.

Żadne siodło jednak nie jest niezniszczalne i nawet najdroższy zakup nie zwalnia nas z konieczności jego konserwacji (tutaj, w jednym z naszych poprzednich artykułów dowiesz się jak dbać o sprzęt skórzany i syntetyczny). Chociaż zimą warunki atmosferyczne nie są najlepsze i bywa, że próbujemy skrócić nasz czas w stajni do koniecznego minimum, to jednak nie powinniśmy pomijać naszej rutyny dbania o sprzęt.

Oprócz oczywistych korzyści, takich jak wyczyszczenie i nawilżenie skóry, jest to również świetny moment, aby przyjrzeć się dokładnie wszystkim częściom. Robiąc to, zwróć szczególną uwagę na:

  • Przystuły, ewentualne pęknięcia, rozerwania czy zbyt duże rozciągnięcie skóry.
  • Puśliska, to samo co w przypadku przystuł.
  • Rdzewiejące sprzączki.
  • Jeśli używasz wytoka to stan paska szyjnego i wszystkich połączeń.
  • Wodze, szczególnie ich skórzana część, bliżej pyska konia.

Są to rzeczy, których naprawa/wymiana paradoksalnie wiąże się z najniższymi kosztami, chociaż w największym stopniu wpływają na nasze bezpieczeństwo. Zerwana przystuła lub puślisko prawie na 100% zapewnia niebezpieczny upadek, a zerwana wodza może nieść za sobą jeszcze gorsze konsekwencje.

Wspomnieliśmy również o wytoku, ponieważ w codziennej pracy działa na niego bardzo duża siła, a jego nagłe zerwanie może się zakończyć rozbitym przez koński łeb nosem. Czasami widuje się “kreatywne” próby naprawy sprzętu sznurkiem nylonowym czy naprawczą taśmą klejącą, jednak nie warto nawet wchodzić w takie zabawy. Chociaż trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek stajni bez tych dwóch rzeczy i warto mieć je ze sobą np. podczas długiego wypadu w teren (mogą nas poratować podczas niespodziewanych problemów ze sprzętem), to jednak jeździectwo jest już samo w sobie wystarczająco ryzykownym sportem, aby dodatkowo narażać się na niebezpieczeństwo przez używanie sprzętu w wątpliwym stanie.

O ile puśliska czy wodze najłatwiej będzie nam wymienić na nowe (często nie nadają się już do naprawy po urwaniu), o tyle w przypadku przystuł czy droższych wytoków/napierśników powinniśmy zwrócić się o pomoc do rymarza. Cena mniej skomplikowanej naprawy nie powinna przekroczyć 100 zł, a będziemy mieli pewność, że jest to zrobione porządnie.

Inne uszkodzenia, z którymi wykwalifikowany rymarz może nam pomóc to:

  • Rozprucia na szwach, zazwyczaj pojawiające się przy siedzisku i tybinkach.
  • Naprawa złamanej/pękniętej terlicy.
  • Wymiana uszkodzonego łęku.
  • Wymiana wypełnienia w panelach.
  • Naprawa złamanych końcówek łęku.

Do większości rymarzy możemy również zwrócić się z kosmetycznymi poprawkami, kiedy chcemy przywrócić naszemu siodłu dawny blask. Należą do nich:

  • Prostowanie pofałdowanej skóry na siedzisku.
  • Farbowanie skórzanego siodła (np. na ciemniejszy odcień).
  • Wyrównanie koloru przy wyblaknięciu czy pozbycie się plam.
  • Lakierowanie i impregnowanie.
  • Dokładne czyszczenie i konserwacja, olejowanie.

Usługi rymarskie a saddle fitting.

Z usług rymarza możemy również skorzystać, kiedy nasze siodło nie jest zepsute, jednak wymaga dopasowania, kiedy zmieniamy wierzchowca lub kiedy budowa naszego konia w znaczący sposób się zmieniła (przyrost lub ubytek mięśni w okolicy grzbietu). O ile nie posiadamy siodła z łatwym systemem wymiany łęków, takiego jak te, to wszystkie czynności wymagające otwarcia siodła powinny być wykonywane przez rymarza. Należą do nich między innymi:

  • Zmiana rozstawu łęku.
  • Zwężenie/poszerzenie kanału.
  • Dopychanie paneli.

Czasami saddle fitter i rymarz to ta sama osoba, czasami saddle fitter zleca poprawki w siodle, a ich wykonaniem zajmuje się już dalej rymarz. Profesjonalni rymarze dysponują nie tylko odpowiednią wiedzą na temat skóry, jej właściwości itp., ale również specjalistycznymi narzędziami do pracy ze skórą, zarówno tą cienką, jak i bardzo grubą. Wykonanie większości napraw w domowych warunkach i przy użyciu standardowych narzędzi może skończyć się, zniszczeniem siodła, i narazić nas na większe koszty niż oddanie go do warsztatu rymarskiego.

Jak znaleźć dobrego rymarza?

Znalezienie dobrego rymarza, który naprawdę zna się na naprawie sprzętu jeździeckiego, nie jest wcale łatwym zadaniem. Jeśli nie możemy znaleźć nikogo w naszym regionie, to dobrą opcją może być wysłanie sprzętu do naprawy do zaufanego warsztatu, po uprzedniej wycenie naprawy.

W DobreSiodla.pl oprócz sprzedaży siodeł oferujemy również usługi rymarskie i kaletnicze, działające właśnie na tej zasadzie. Możesz wypełnić formularz na naszej stronie, opisując problem i dołączając zdjęcia uszkodzeń. Na tej podstawie otrzymasz wstępną wycenę i przybliżony czas potrzebny na wykonanie Twojego zlecenia.

Siodło możesz wysłać kurierem i otrzymać je z powrotem w taki sam sposób (dobrą opcją jest wykupienie opcji ubezpieczenia przesyłki, szczególnie jeśli mamy do czynienia z droższym siodłem). Pamiętaj, że rymarze nie zajmują się jedynie naprawą siodeł, lecz każdego wykonanego ze skóry sprzętu jeździeckiego, jak np. ogłowia czy uprzęże. Bardziej zaawansowani w swoim fachu mogą również wykonać dany sprzęt, czy jego element na zamówienie.

Potrzebujesz pomocy rymarskiej? Zadzwoń na nr 667 962 816 lub napisz na sklep@dobresiodla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *