Dobór sprzętu jeździeckiego

Puśliska – jak dobrać dla jeźdźca i do siodła?

Kupując siodło puśliska są jego nieodłącznym elementem. Puśliska to skórzane paski na których wiszą strzemiona. Puśliska należy odpowiednio dobrać do siodła oraz nas samych. Poprawne dopasowanie puślisk zapewnia komfortową jazdę.

Podstawowe kryteria przy wyborze odpowiednich puślisk:
#
dyscyplina jeździecka
# wzrost jeźdźca
# kolor sprzętu
# materiał

Dyscyplina jeździecka:
Ujeżdżenie, skoki, cross… w każdej formie będziemy używać różnej długości puślisk. Do ujeżdżenia będziemy używać puślisk długich, tak że noga jest prawie wyprostowana. Zapewnia to jeźdźcowi maksymalną bliskość z koniem. Natomiast do skoków puśliska będą krótsze, aby bez problemu móc zrobić półsiad.
Podczas jazd ujeżdżeniowych mój trener zawsze powtarzał: “Jeśli myślisz że puśliska są już wystarczająco długie, wydłuż jeszcze o jedną dziurkę.” 🙂
Z drugiej strony do wyjazdów w teren zalecano, aby skrócić je o dziurkę.

Wzrost jeźdźca a długość puślisk:
Puśliska są produkowane w różnych długościach od 100 cm do 155 cm.
Najbardziej uniwersalnymi puśliskami będą te o długości 145 cm.
Wiadome jest, iż dla dzieci będziemy szukać puślisk krótszych a dla dorosłych dłuższych jednak trzeba zwrócić uwagę na wzrost jeźdźca.
Dla osób o wzroście do 1,60 m odpowiednim rozmiarem będą puśliska do 145 cm. Natomiast dla osób o wzroście powyżej 1,60 m wybieramy puśliska 145 cm lub 155 cm.

Podsumowując :
dla dzieci – puśliska o długości 100 cm,
do 160 cm – puśliska o długości 125 cm, 135 cm, 145 cm,
ponad 160 cm – puśliska o długości 145 cm, 155 cm.

Kupując używane puśliska ważne jest, aby zwrócić uwagę czy paski się nie powyciągały. Przy częstym użytkowaniu, puśliska mogą być bardzo wyeksploatowane. Zwłaszcza w szkółkach jeździeckich gdzie na jednym siodle jeździ wielu jeźdźców o różnym wzroście. Dodatkowo jeśli zawsze wsiadamy z lewej strony konia to puślisko z tej strony będzie dłuższe od prawego.

Kolor sprzętu:
Dobierając odpowiednie puśliska wybieramy je do siodła, które już posiadamy lub mamy zamiar kupić. Mając czarne siodło wiadomym jest, że puśliska ze względu na estetykę również powinny być czarne. Przy brązowym siodle jest ciekawie, bo mamy różne odcienie tego koloru, jak ciemny brąz lub koniak. Wtedy też poszukiwania mogą potrwać nieco dłużej i zawęzić się do wyboru z kilku marek, ponieważ nie każda firma oferuje całą paletę kolorów jeśli chodzi o produkcję puślisk.

Materiał, z którego wykonane są puśliska:
Głównym materiałem, z którego wykonuje się puśliska to naturalna skóra o długiej żywotności i bardzo dużej sile rwącej. Najpopularniejsza jest skóra bydlęca, bądź syntetyczna. Puśliska są produkowane na różne sposobu w zależności od modelu. Są takie gdzie jest to tylko jeden pas skóry, są takie gdzie dwa pasy są zszywane, podszywane pasem parcianym, nylonem. I to od nas zależy jakie wybierzemy do siodła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *