Dobór sprzętu jeździeckiego

Jak dopasować siodło?

main
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWY MAILING O SIODŁACH

Przy poszukiwaniu właściwego siodła najważniejszą decyzją jest wybór profilu jakiego potrzebujemy. Zależy to od tego do czego siodło będzie wykorzystywane. Mamy więc siodła wszechstronne, skokowe i ujeżdżeniowe. Po profilu należy zwrócić uwagę na 3 najważniejsze wymiary siodła:

ROZMIAR SIEDZISKA

Oto odniesienie wymiarów siodeł do gabarytów jeźdźców:

15’/15,5′ – 40 kg wagi / do 145 cm wzrostu
16’/16,5′ – 41-55 kg wagi / 145-165 cm wzrostu
17’/17,5′ – 56-79 kg wagi / 165-175 cm wzrostu
18’/18,5′ – 80-120 kg wagi / 175-190 cm wzrostu

Przy mierzeniu siodła z normalnym łękiem przednim należy zmierzyć odcinek pomiędzy przednim łękiem a tylnym w linii prostej. Natomiast przy siodłach w których przedni łęk jest wycięty należy zaczynać mierzenie od nitu z logotypem firmy. Jeśli mierzymy w cm należy to potem podzielić otrzymany wymiar przez 2,54 i mamy już wielkość w calach.

ROZSTAW ŁĘKU

Wyróżniamy generalnie 3 rodzaje rozstawu łęku u koni.

  • wąski grzbiet oraz wysoki kłąb – odpowiadają im siodła z rozmiarem S czyli łękami 26-28
  • średniej szerokości grzbiet oraz zaznaczony, widoczny kłąb – odpowiadają im siodła z rozmiarem M czyli łękami 29, jest to najpopularniejszy rozstaw łęku na rynku, ponieważ większość koni posiada ten rozmiar, odpowiednik 32 Prestige
  • szeroki grzbiet z praktycznie niewidocznym kłębem – odpowiadają im siodła z rozmiarem L czyli łękami 30-32

Zdarzają się także konie jeszcze szersze takie jak zimnokrwiste i dla takich należy szukać siodła z rozmiarami 33-35. Siodła wystawione na naszej stronie mają rozmiary zmierzone według Stubbena czy Winteca. Inne firmy mogą czasem mieć inną rozmiarówkę, tak jak np. Prestige który ma odpowiednio numery o 3 wyższe. Więc przykładowo 32 w Prestigu odpowiada 29 Stubbena.

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem zmierzenia rozstawu łęku konia jest założenie na niego jakiegokolwiek siodła i określenie jak leży. Gdy siodło jest zbyt szerokie, dotyka kłębu lub jest od niego bardzo mała odległość musimy wybrać coś węższego i odpowiednio w odwrotnej sytuacji gdy siodło jest zbyt wąskie i odstaje za wysoko. Jeśli nie wiadomo jaki rozstaw ma siodło należy zmierzyć rozstaw pomiędzy końcówkami łęku tak jak na poniższym zdjęciu. Otrzymany wymiar w cm jest naszym rozstawem łęku. Jednak zmierzony w ten sposób wymiar ze względu na nietypową konstrukcję siodeł produkowanych przez niektóre firmy może być czasem niedokładny i należ zmierzyć siodło w innym miejscu.

DŁUGOŚĆ TYBINEK

Większość siodeł ma tybinki o długości 40-42 cm i są one odpowiednie dla osób powyżej 160 cm wzrostu. Czasem jednak
gdy jeździec posiada krótsze nogi należy szukać siodła z odpowiednio krótkimi tybinkami.

Rozmiarówka rozkłada się w ten sposób:
30 – 34 cm = XS
34 – 39 cm = S
40 – 42 cm = STANDARD
43 – 45 cm = L
46 – 50 cm = XL
51 – 55 cm = XXL

Oprócz wymienionych powyżej czynników w określonych przypadkach należy jeszcze zwrócić uwagę na szerokość rozstawu ławek, jest to ważne gdy koń ma wyjątkowo wyraźny kręgosłup czy wycięcie w łęku.

One thought on “Jak dopasować siodło?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *