Dobór sprzętu jeździeckiego

Jaki wybrać kantar ?

Dzisiaj skupimy się na kantarach. Tak jak my potrzebujemy odpowiedniego rozmiaru ubrań, tak konie potrzebują dobrze dopasowanego sprzętu.

Kiedy używamy kantara? Tak na prawdę to zawsze 🙂
Przy kupnie konia, albo dostajemy kantar już z koniem, albo jedziemy z nowym (kupionym z wyprzedzeniem ) po naszego wymarzonego wierzchowca. Prowadząc konia do boksu, przyczepy na padok, z padoku, koń zazwyczaj ma na sobie kantar na głowie. Jest też tak że na czas pobytu w boksie lub padoku, kantar zostaje ściągany z głowy konia lub chcąc sprowadzić konia z padoku zastajemy sytuację, że konia zostawiliśmy na padoku w kantarze a stoi dumnie bez niego..
Jest tyle rodzajów , że można by wymieniać: taśmowe, sznurkowe, skórzane, z podszyciem, z futerkiem, itd… Więc jaki kantar będzie dla naszego konia najlepszy?

Zaczniemy od omówienia każdego z nich.

 

Kantary taśmowe : wykonane są zazwyczaj z nylonowych pasków z okuciami w różnym kolorze. Takie kantary zazwyczaj spotkamy z regulacją na pasku potylicznym. Regulacja może być z dziurkami a także przesuwny pas przez klamerkę. Część takich kantarów jest zapinanych pod gardłem na karabińczyk, natomiast część może się w ogóle nie odpinać. W sklepach jeździeckich będą to najtańsze kantary zazwyczaj cena nie przekracza 15-16 zł.

W naszym sklepie —> Kantar Meadow-bi

 

Kantary sznurkowe : tzw. halter, jak sama nazwa mówi, wykonane z mocnego sznura, zapleciony z jednego kawałka. Zazwyczaj używany do pracy naturalnej lub jazdy bez ogłowia, wędzidła oraz prowadzania.

NIE WOLNO PRZYWIĄZYWAĆ NA HALTERZE KONI ORAZ PUSZCZAĆ W NICH NA PADOK !!!

 

 

 

Kantary skórzane : do jego wykonania wykorzystuje się skórę naturalną lub ekologicznej. Taki rodzaj kantaru wybieramy zazwyczaj na jakieś wyjazdy, np. jadąc na zawody, pokazy, wystawy czy też biorąc udział w sesjach zdjęciowych. Kantary te są niezwykle eleganckie. Dodatkowymi wykończeniami mogą być brylanciki dodające uroku. Mogę mieć regulację na pasku potylicznym, ale również można się spotkać z regulacją na nachrapniku.

 

W naszym sklepie —> Kantar „Every Day”

 

Kantary z podszyciem : są to wytrzymalsze od zwykłych taśmowych, są również wykonywane z nylonu jednak część potyliczna i nachrapnikowa dodatkowo jest podszyta miękkim materiałem.

W naszym sklepie —> Kantar Kimi

 

 

Kantar z podszyciem futerkowym: podobnie jak kantar podszyty miękkim materiałem są wykonywane z nylonu jednak podszycie wykonane jest z futerka. Najczęściej jest to futro naturalne lub wykonane ze sztucznego materiału. Przeznaczone jest dla koni o delikatnym pysku, łatwo obcierających się, ale również nada się na zawody czy wyjazdy.

W naszym sklepie —> Kantar Softy

 

Wybierając kantar dla naszego konia powinniśmy skupić się na tym do czego będziemy go używać, a także jaki konkretnie jest potrzebny dla naszego konia.

Po wybraniu konkretnego modelu przychodzi czas na rozmiary..
Rozróżniamy takie rozmiary jak:
1. Foal – przeznaczony dla źrebaków koni ras dużych lub dorosłych kucy o drobnym pysku.
2. MiniShetty – nada się dla źrebiąt kucy szetlandzkich.
3. Shetty (rozmiar 0) – kuce szetlandzkie bądź większe, ale o masywnym pysku.
4. Pony ( rozmiar 1) – kuce, np. walijskie, connemara, itd..
5. Cob (rozmiar 2) – ok. 2 letnie źrebaki, konie ras, np. arabskiej, małopolskiej, koników polskich, fiordów bądź haflingerów.
6. Full (rozmiar 3) – dla dorosłych koni ras: WLKP, holsztyńskich, SP, koni fryzyjskich, itd.
7. XFull – głównie dla koni zimnokrwistych, lecz zdarzają się konie np. wielkopolskie bądź fryzyjskie na które również ten rozmiar będzie pasował.

Jak widzicie rozmiarów też jest do wyboru, należy pamiętać o tym, że rozmiary różnych firm mogą się delikatnie od siebie różnić i jak np. kantar firmy York rozmiar Cob pasuje na waszego konika polskiego to w innej firmie może pasować rozmiar Pony i nie będzie mały.

Tak jak przed kupnem innego sprzętu wybór kantaru również jest ważny. Pamiętajcie by każdy zakup był przemyślany z dbałością o głowę waszego wierzchowca 🙂

One thought on “Jaki wybrać kantar ?

  1. Martyna pisze:

    Dzień dobry
    Nie wiem jaki kantar nada się na irisch cob.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *