Dobór sprzętu jeździeckiego

Uwiąz – rodzaje

Mając wybrany już swój wymarzony kantar, należy wybrać do niego idealny uwiąz. Oczywiście wybierając go, jednym z wariantów będzie kolor. Zazwyczaj wybieramy taki, aby pasował nam do wcześniej upatrzonego kantaru.  Ale zastanawiając się chwilę dłużej są różne modele uwiązów, a różnią się one karabińczykami bądź materiałami z jakich zostały wykonane.
Więc najpierw skupmy się na karabińczykach. Mamy dwa: karabińczyk zwykły oraz bezpieczny.. Ale czym one się różnią?

Dwa zdjęcia poniżej przedstawiają uwiązy Easy Going z dwoma różnymi karabińczykami:

Karabińczyk zwykły :  tak jak nazwa wskazuje, to po prostu zwykły karabińczyk 🙂 Z takimi najczęściej spotykamy się w smyczach dla psów. Nie ma możliwości żeby koń się z niego wypiął.
W naszym sklepie –> Uwiąz Easy Going – karabińczyk zwykły

Karabińczyk bezpieczny  : ten karabińczyk z kolei ma w momencie odsadzenia się konia puścić zaczep i dać wolność. Nie jest to jednak bezpieczna opcja do prowadzenia narowistych koni. Uwiązy z takim karabińczykiem najczęściej powinno używać się np. do przywiązywania przy czyszczeniu. Oczywiście nie zapominając by nie wiązać uwiązu na sztywno, lecz bezpiecznym węzłem.

W naszym sklepie –> Uwiąz Easy Going – karabińczyk bezpieczny

Skoro poznaliśmy już rodzaje karabińczyków przejdźmy do rodzai uwiązów.
Można wśród nich wyróżnić uwiązy bawełniane, syntetyczne, z łańcuszkiem. Każdy jest do prowadzenia konia więc dlaczego tyle różnych…? Ponieważ jest wiele sytuacji i w zależności jaka się przytrafi używamy innych rodzai. Każdy uwiąz będziemy używać do prowadzenia konia.

Uwiązy bawełniane, syntetyczne: między sobą różnią się materiałem wykonania. Od razu można stwierdzić iż bawełniany z pewnością będzie bardziej miękki, natomiast syntetyczny bardziej odporny na prucie. Oba uwiązy będą dobre i wybór między nimi to kwestia indywidualna.

W naszym sklepie –>  Uwiąz Baliano

 

Uwiąz z łańcuszkiem : przydaje się bardzo przy koniach lubiących gryźć, bądź bardzo nadpobudliwych. Takie uwiązy często spotykamy na pokazach koni, gdzie sa podczepione do prezenterki bądź przeprowadzone po części nosowej z jednej strony pyska na drugą.

W naszym sklepie –>Uwiąz pokazowy z łańcuszkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *