STUBBEN

Stubben – jedna z najbardziej rozpoznawalnych dziś firm produkujących siodła rozpoczęłą swoja działalność w 1884 roku jako mały, rodzinny warsztat
Na chwilę obecną ta niemiecka firma sprzedaje produkowane przez siebie siodła w ponad 50 krajach na całym świecie. Firma Stubben jest prekursorem jeśli chodzi o nadawanie modelom siodeł imion zamiast używania samych numerów seryjnych. Zwyczaj ten zapoczątkował jeden z najbardziej emblematycznych modeli siodeł tej marki – Sigfried, w latach 50-tych poprzedniego wieku. Siodła Stubben Siegfried, których na przestrzeni lat używało wielu złotych medalistów olimpijskich są dostępne w ofercie producenta do dziś.

e

Jakie siodła posiada w swojej ofercie marka Stubben?

Marka Stubben produkuje głównie siodła skokowe, ujeżdżeniowe oraz wszechstronne. Oprócz tego znajdziemy również siodła islandzkie z miękkim siedziskiem (Stubben Elegant Junior czy Stubben Adventure) czy siodło trekkingowe Stubben Scout A.T.P.R idealne do długich, konnych wędrówek. Niewielką część oferty stanowią siodła do Polo z na czele z klasycznym modelem Polo Courage. W swojej ofercie Stubben posiada również specjalną linię dla dzieci i młodych jeźdźców, w której siodła są odpowiednio dopasowane rozmiarem i budową do wymagań najmłodszych adeptów ujeżdżenia (Stubben Juventus) i skoków (Stubben Laurus).

Siodła skokowe Stubben

Stubben Roxane – nowoczesne siodło skokowe z niezwykle głębokim siedziskiem i klockami kolanowymi i tylnymi średniej wielkości. Kwadratowy tylny łęk nadaje mu eleganckiego wyglądu. Siodło dostępne w wersjach Roxane MF Spezial oraz Roxane CS

Stubben Edelweiss – siodło typu close contact o stosunkowo płaskim siedzisku i niewielkich tylnych klockach. Miękkie poduszki zapewniają komfort podczas jazdy.

Stubben Portos – zastosowanie krótkich paneli z odpowiednio sprężystym
wypełnieniem umożliwi maksymalny zakres ruchu Twojemu koniowi. Pół – głębokie, niezwykle miękkie siedzisko i stylowe przeszycia wyróżniają to siodło wśród jeźdźców. Dla jeźdźców, którzy cenią sobie komfort i elegancję. Siodło dostępne również w wersji Portos Elite.

Inne popularne modele to m.in Stubben Zaria czy Stubben Virginia, Stubben Chamois czy Stubben Lohengrin

Siodła ujeżdżeniowe Stubben

Stubben Genesis – siodło, które łączy w sobie wiele nowatorskich rozwiązań
zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność jak i estetykę. Budowa paneli sprawia, że
siodło dopasowuje się idealnie do grzbietu konia zostawiając odpowiednią przestrzeń kręgosłupowi. Bardzo głębokie, lecz w żaden sposób nieograniczające siedzisko i wysoko umieszczone poduszki kolanowe (rozwiązanie zastosowane już wcześniej w siodłach z serii Stubben Maestoso). Genesis dostępne jest również w wersjach Genesis CL oraz Genesis Katarina

Stubben Aramis II – elegenckie siodło charakteryzujące się minimalistycznym
wyglądem. Budowa poduszek kolanowych pozwala kolanom na optymalne ułożenie. Zaprojektowane aby pomóc Ci w wykonaniu najtrudniejszych figur dresażowych. Dostępne również w wersji Aramis D

Stubben Romanus – klasyczne siodło ujeżdżeniowe pozwalające na bardzo bliski kontakt z koniem. Niewielkie klocki oraz zastosowanie minimalnej ilości miękkiej wyściółki w miejscu kontaktu nogi z siodłem pozwala na neutralny dosiad. Zastosowanie dwóch kolorów skóry (brązowy spód) przypadnie do gustu zwolennikom klasycznej elegancji
Inne popularne modele to m.in Stubben Centurion, Stubben Euphoria, Stubben Tristan, Stubben Rex czy Stubben Excalibur

Siodła wszechstronne Stubben

Stubben Scandica – jeden z klasyków w ofercie firmy Stubben. Cechą
charakterystyczną jest zastosowanie dwóch rodzajów skóry – wołowej w miejscach bardziej narażonych na uszkodzenia oraz skóry łosia na poduszkach kolanowych. Siodło zapewnia bardzo dobrą przyczepność. Idealne dla jeźdźców rekreacyjnych rozpoczynających przygodę z ujeżdżeniem.

Stubben Parzival – podobnie jak pozostała gama siodeł Parzival wykonane z dwóch warstw skóry. Niezwykle wytrzymałe i uniwersalne siodło odpowiednie zarówno do małych skoków jak i jazdy w terenie

Stubben Roxane VSS oraz Genesis VSD – modele wzorowane odpowiednio na siodle skokowym Roxane oraz siodle ujeżdżeniowym Genesis. Odpowiednie dla jeźdźców rekreacyjnych którzy chcieliby się rozwijać w kierunku ujeżdżenia lub skoków lecz szukają mniej wyspecjalizowanego siodła.

Jak zbudowane są siodła Stubben?

Zdecydowana większość siodeł marki Stubben wykonana jest z najwyższej jakości licowej skóry wołowej. Znaczy to, że do produkcji została użyta również wierzchnia warstwa skóry, dlatego w siodłach często widać naturalną fakturę czy lekko nieregularny kolor, co jest zjawiskiem naturalnym. Skóra licowa cechuje się najwyższą oddychalnością i pomaga obniżyć temperaturę pod siodłem i zmniejszyć pocenie się. Stubben zapewnia utrzymanie tych właściwości dzięki swojemu unikalnemu procesowi garbowania podczas, którego pory skóry nie są zamykane. Marka Stubben nie używa w procesie garbowania związków metalu dzięki czemu siodła czy inne skórzane elementy nie mogą wywołać ani u konia ani u jeźdźca reakcji alergicznej.
Łęk w siodłach Stubben jest zrobiony z dwóch kawałków metalu, a nie jednego jak w większości siodeł. Jest to rozwiązanie opatentowane przez firmę Stubben. Dzięki większej elastyczności łek chroni lepiej kłąb konia. Jest to szczególnie ważne podczas skoków kiedy w momencie wybicia i lądowania kłąb jest narażony na bardzo duży nacisk. Unikalna konstrukcja terlicy “spring tree” pozwala na bardzo dobre dopasowanie zarówno do grzbietu konia jak i ruchów jeźdźca. Dzięki swojej elastyczności terlica jest w stanie rozłożyć ciężar jeźdźca i nacisk równomiernie na całej powierzchni styku z końskim grzbietem i zapewnić koniowi odpowiednią swobodę ruchu szczególnie w rejonie łopatek. Zastosowanie materiału kompozytowego w terlicy obniża w dużym stopniu wagę siodła zachowując jego wysoką wytrzymałość. Zamek puśliska jest przytwierdzony bezpośrednio do terlicy aby zlikwidować ryzyko wypadnięcia w czasie jazdy. Dzięki temu również przylega płasko do siodła i układa się dobrze pod nogą jeźdźca – jest niewyczuwalny. Podczas upadku z konia mechanizm bezpieczeństwa zamku uwalnia puślisko.

Nowatorskie rozwiązania - BIOMEX i Equi-Soft®

Od niedawna w większości siodeł (oprócz młodzieżowych i islandzkich) jest dostępne rewolucyjne rozwiązanie – siedzisko BIOMEX wyposażone w dwie poduszeczki o anatomicznym kształcie, które absorbują uderzenia. System BIOMEX niweluje wstrząsy i zapobiega nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa.
Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest funkcja Equi-Soft®, na którą składają się trzy elementy:

● Dzielona na dwie części terlica jeszcze lepiej odpowiada na ruchy jeźdźca i konia. Lepsza wentylacja zapobiega przegrzaniu mięśni grzbietowych.

● Cztery opcje ustawienia położenia zamka puśliska co daje jeszcze lepsze rozłożenie ciężaru jeźdźca

● Przystuły mocowane do siodła elastycznymi kółkami. Zmniejszony nacisk popręgu i większa swoboda oddechu dla konia

Jaka jest rozmiarówka siodeł Stubben?

Stubben stosuje standardowy system rozmiarów siodeł mierzony w calach. Siodła Stubben produkowane są w rozmiarach od 15” (siodła dziecięce, młodzieżowe) do rozmiaru 19”włącznie. Istnieje możliwość doboru rozmiaru co do połowy cala, np. 17.5” czy 18.5”. Rozmiar siodła znajdziemy na klapce zakrywającej przystuły.

Do wyboru mamy siedem szerokości łęku – 27 (najwęższy), 28,29,30,31,32 oraz XW (extra wide) dla koni o wyjątkowo szerokiej lub rozwiniętej linii grzbietowej. Oprócz rozmiaru warto zwrócić uwagę na inne oznaczenie, które określają model siodła czy jego budowę:
S – siodło skokowe
D- siodło ujeżdżeniowe

VSS – wszechstronne polecane do skoków, jazdy terenowej i jazdy w krótszych
strzemionach

VSD – wszechstronne polecane do ujeżdżenia, rekreacji, rajdów i jazdy w dłuższych strzemionach

DL – wysoko umieszczona poduszka kolanowa w modelach D oraz VSD dla lepszego wsparcia

CS – pół-głębokie siedzisko, kwadratowy łęk, przednie klocki (tylne opcjonalnie)

NT – new technology, siedzisko z węższym przodem, krótkie panele
De Luxe – siodła wyposażone w dodatkową warstwę lekko chropowatej skóry na tybinkach, dla lepszej przyczepności.