Dobór sprzętu jeździeckiego

Jak dobrze kupić używane siodło? Czym kierować się przy wyborze siodła używanego?

Jak dobrze kupić używane siodło?

Jeśli myślisz o zakupie siodła, to bardzo możliwe, że rozważasz również zakup, siodła z drugiej ręki. Jest wiele powodów, które przemawiają za takim rozwiązaniem i rynek używanych siodeł rośnie z roku na rok. Niestety, kupując używane siodło, możemy czasami trafić na egzemplarz wadliwy, uszkodzony czy po prostu nienadający się dla nas, czy dla naszego wierzchowca. Łatwo o nietrafiony zakup, szczególnie jeśli nie wiesz gdzie najlepiej szukać tego typu sprzętu i na co zwrócić uwagę, przed sfinalizowaniem transakcji. W tym artykule postaramy się pomóc Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów i podpowiemy jak nie tylko wybrać dobre siodło, ale również uniknąć problemów podczas całego procesu kupna-sprzedaży.

Dlaczego warto zastanowić się nad używanym siodłem?

Oszczędność. Nie ma co ukrywać — używane siodła, tak jak większość używanych przedmiotów są znacznie tańsze, niż ich odpowiedniki kupione prosto z salonu. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, to warto zastanowić się nad zakupem siodła z drugiej ręki. Za tą samą kwotę będziemy mogli nabyć lepszej jakości siodło renomowanej marki, co nowe siodło średniej (lub po prostu słabej) jakości. Używane siodła tracą też na wartości o wiele wolniej niż siodła nowe (unikamy początkowego spadku, kiedy siodło traci znacznie na wartości już w pierwszych tygodniach używania, gdyż nie możemy już go określić jako nowe). Zadbane, używane siodło bardzo często można sprzedać po paru latach za kwotę taką samą lub niewiele niższą niż ta, za którą zostało kupione.

Wybór. W ofercie siodeł używanych często znajdziemy modele, które mogą być niedostępne w katalogu nowych siodeł producenta. Jeśli zdarzyło Ci się “zakochać” w jakimś siodle, lecz wyszło już ono z produkcji, to warto sprawdzić możliwość zakupu używanego egzemplarza.

Wiesz, jak siodło będzie się starzeć. Siodło to zazwyczaj zakup na długie lata. Kupując takie, które było już używane, widzisz od razu, jak zdało próbę czasu. Czy skóra ładnie się starzeje? Czy nie przeciera się w niektórych miejscach?

Ekologiczne rozwiązanie. Jeśli troska o środowisko to coś, na czym Ci zależy, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że lepszym rozwiązaniem będzie danie nowego życia używanemu przedmiotowi niż zakup nowego.

Na co zwrócić uwagę kupując używane siodło?

Obejrzyj siodło bardzo dokładnie przed kupnem. Jeśli oglądasz siodło osobiście, to przyjrzyj się każdej jego części. Zwróć szczególną uwagę na przystuły, na to, czy nie są przetarte lub popękane. Przyjrzyj się szwom. Czy zszycie nigdzie nie jest przerwane i czy skóra się nie rozwarstwia? Jeśli siodło nosi widoczne ślady naprawy lub innych zmian, to spytaj się, co było ich powodem. Czy rzeczywiście była to naprawa, czy też może dopasowywanie siodła do wymagań wierzchowca, na którym było używane?

Co, jeśli kupujesz siodło online? Poproś sprzedającego o dokładne zdjęcia siodła z każdej perspektywy:

  • z boku od lewej i prawej strony
  • z przodu i od tyłu (widoczne obydwa łęki)
  • przystuły z obydwu stron
  • od spodu (widoczne panele i kanał)
  • od góry (siedzisko)
  • zdjęcia, na których widoczne są dokładnie wszystkie zadrapania, przebarwienia, przetarcia czy inne mankamenty

Jeśli chciałbyś poznać dokładnie któryś z wymiarów siodła (rozstaw łęku, długość tybinki, rozmiar siedziska itp.) zawsze możesz poprosić o zdjęcie, na którym widoczna jest miarka przyłożona do danego elementu siodła, w odpowiednich miejscach.

W przypadku, kiedy zdjęcia są niewyraźne, jest ich mało czy też sprzedający nie chce wysłać dodatkowych zdjęć, to lepiej zapomnij o takiej ofercie, nawet jeśli cena byłaby niezwykle kusząca.

Zwróć uwagę na możliwe uszkodzenia terlicy. Uszkodzenia terlicy często bardzo trudno zauważyć czy wyczuć, jednak jest to najpoważniejsza wada, która właściwie eliminuje siodło z użytku. Kiedy więc powinna Ci się zapalić czerwona lampka?

  • Zmarszczki/ fałdki na siedzisku. To nie tylko estetyczny ubytek. Tego typu zmiana może być efektem pękniętej czy nawet złamanej terlicy, szczególnie jeśli idzie w parze z rozpruciami na szwach w tym rejonie.
  • Asymetria. Każde siodło jest z natury symetryczne. Jeśli widzisz wyraźną dysproporcję między jedną a drugą stroną siodła, czy jakiekolwiek przekrzywienie to prawdopodobnie siodło jest po upadku tak mocnym, że odbiło się to również na terlicy.
  • Wyraźne ślady czy otarcia na łękach. Oczywiście powodów może być wiele, ale jednym z nich może być również mocne uderzenie, które nie pozostało bez wpływu na stan terlicy.
  • Jakiekolwiek dziwne dźwięki, skrzypienie czy klikanie przy nacisku na terlice. Podejrzenie powinno wzbudzić też to, że siodło wydaje się zbyt elastyczne i zbyt łatwo i bez większego oporu daje się mocniej zgiąć (oczywiście niektóre terlice są bardziej elastyczne z natury).

Postaraj się zdobyć numer seryjny siodła. Powinien być dostępny szczególnie w trochę nowszych modelach (zazwyczaj jest wytłoczony na siodle). Posiadając taki numer, będziesz mógł uzyskać bezpośrednio od producenta szczegółowe informacje na temat siodła takie jak: rok produkcji, oryginalny rozstaw łęku, rozmiar siedziska, typ paneli, jakiekolwiek wyjątkowe charakterystyki tego modelu itp.

Uważaj na bardzo stare siodła. Czasami może się trafić możliwość kupna za niewielkie pieniądze starszego siodła renomowanej firmy. Takie siodła, jeśli nie były bardzo mocno eksploatowane, mogą być w bardzo dobrym stanie i wydawać się świetną okazją. Nie zapominajmy jednak, że przez ostatnie kilkanaście lat sztuka produkcji siodeł i nasza wiedza na temat biomechaniki konia i jego odczuwania bardzo się rozwinęła. W siodłach wyprodukowane dwadzieścia czy więcej lat temu nie stosowano jeszcze niektórych rozwiązań, które dzisiaj są na porządku dziennym i mogą być dla naszego konia dużo mniej komfortowe niż ich bardziej nowoczesne odpowiedniki.

Nie ufaj siodłom niefirmowym. Jeśli nie ma żadnej informacji o producencie siodła to prawdopodobnie masz do czynienia z kiepskiej jakości produktem. Podobnie, jeśli marka nic Ci nie mówi i jeśli nie możesz znaleźć oficjalnej strony firmy w internecie czy też żadnych wiarygodnych opinii na jej temat. Nie daj sobie wmówić, że firmowe oznakowanie starło się z czasem. Profesjonalne firmy siodlarskie oznaczają swoje produkty w kilku miejscach (zazwyczaj na skórzanej klapce osłaniającej przystuły bądź po wewnętrznej stronie tybinki oraz na metalowych nitach na przednim łęku).

Jak kupić używane siodło w bezpieczny sposób?

Załóżmy, że udało Ci się znaleźć siodło, które spełnia Twoje oczekiwania i które mieści się w Twoim budżecie. Jak powinna przebiec transakcja i w jaki sposób powinieneś zabezpieczyć swoje interesy?

Upewnij się, czy możliwa jest, przymiarka siodła i ewentualny zwrot. Może się zdarzyć, że nawet po obejrzeniu zdjęć i po sprawdzeniu dokładnie wszystkich wymiarów okaże się, że siodło nie pasuje na naszego konia. Nieważne, jak bardzo nam się ono podoba i jak bardzo podekscytowani jesteśmy nowym zakupem — jeśli nie da się w stosunkowo prosty i rozsądny z finansowego punktu widzenia sposób dopasować siodła, powinniśmy je zwrócić.

Dlatego bez względu na to, czy kupujemy siodło przez internet, czy też w tradycyjny sposób, należy się upewnić, że przymiarka lub jazda próbna będą możliwe, a procedura ewentualnego zwrotu łatwa. Takich zasad trzymamy się, sprzedając nasze siodła na DobreSiodla.pl. Kupując u nas używane siodło, otrzymujesz możliwość przymiarki lub jazdy próbnej, a w razie konieczności możliwość zwrotu lub wymiany siodła na inne. Tutaj znajdziesz szczegółowe warunki.

Skorzystaj z pomocy saddlefittera. Jeśli umówiłeś się na przymiarkę siodła, to możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego saddlefittera. Taka osoba szybko będzie w stanie stwierdzić czy siodło pasuje na naszego wierzchowca, a jeśli nie do końca, to w jaki sposób będzie można je ewentualnie dopasować. Jeśli sam chciałbyś zdobyć taką wiedzę, możesz skorzystać z naszych rozbudowanych kursów siodlarskich online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *