Dobór sprzętu jeździeckiego

Jak konserwować i dbać o siodło i ogłowie?

Chyba każdy, kto zaczął swoją przygodę z jeździectwem prędzej czy później zaczyna rozważać posiadanie własnego wierzchowca. Jest to niewątpliwie wspaniała przygoda, ale też ogromna odpowiedzialność, w dużej mierze finansowa. Posiadanie własnego konia wiąże się z wieloma wydatkami. Część z nich stosunkowo łatwo będzie nam zaplanować, jednak musimy również wziąć pod uwagę te niespodziewane. Chociaż koszt utrzymania konia zależy od wielu różnych czynników oraz od naszych oczekiwań, to w tym artykule postaramy się przybliżyć Ci, z jakimi kosztami musisz się liczyć jako właściciel konia i na co powinieneś być przygotowany.

Pensjonat

 O ile nie posiadamy odpowiednich warunków, aby myśleć o budowie własnej, przydomowej stajni to w grę wchodzi zazwyczaj umieszczenie konia w pensjonacie. Wiele ośrodków jeździeckich oferuje tzw. hotel dla koni, a ich oferta jest bardzo zróżnicowana. Najtańszą opcją są zazwyczaj stajnie wolnowybiegowe, gdzie konie większość czasu spędzają na wybiegu, chociaż mają również dostęp do budynków/zadaszonych wiat. Nie jest to jednak odpowiednie rozwiązanie dla każdego wierzchowca i większość właścicieli koni decyduje się jednak na standardową stajnię. Miesięczny koszt utrzymania konia w pensjonacie waha się mniej więcej w granicach od 700 zł do nawet 2000 zł. Czynniki, które mogą wpłynąć na to, że cena pensjonatu będzie się znajdowała bliżej wyższej granicy to między innymi:

 • Odległość od dużych ośrodków miejskich. Im bliżej większych miast (i im dogodniejsza komunikacja między miastem a ośrodkiem), tym wyższe będą zazwyczaj ceny pensjonatu
 • Zaplecze treningowe. Naturalnie zapłacimy więcej w stajniach, które oferują dostęp do krytej hali, profesjonalnego placu do jazdy z dobrej jakości podłożem i przeszkodami, lonżownika, myjek wewnętrznych, karuzeli, solarium itp.
 • Dostęp do dobrej jakości pastwisk i padoków.
 • Dodatkowe usługi. Musimy się liczyć z tym, że w niektórych stajniach pobierane są dodatkowe opłaty za np. derkowanie, wyprowadzanie do karuzeli czy na padok, zakładanie/zdejmowanie owijek czy ochraniaczy itp. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, warto upewnić się, co dokładnie jest wliczone w cenę pensjonatu, a za jakie usługi będziemy musieli płacić dodatkowo.

Pasza i suplementy

Większość pensjonatów oferuje, wliczone już w cenę podstawowe wyżywienie dla naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to siano i owies (zwykły lub gnieciony). Dla wielu koni, które nie są w regularnym, wymagającym dużej ilości energii treningu tego typu dieta może być wystarczająca, szczególnie jeśli w sezonie mają dostęp do dobrej jakości pastwisk. Jeśli jednak nasz koń będzie w treningu sportowym lub będzie miał inne specjalne wymagania, to musimy się również liczyć z koniecznością zakupu dodatkowej paszy lub suplementów. Jest to zalecane w przypadku np.:

 • Źrebiąt i koni bardzo młodych.
 • Starszych koni.
 • Klaczy źrebnych i karmiących.
 • Koni na diecie bezowsowej.
 • Koni cierpiących na różne choroby i alergię.
 • Koni ze skłonnością do wrzodów i kolek.

Pasze i suplementy to wydatek rzędu 150 – 200 zł miesięcznie.

Opieka kowalska

Wszystkie konie wymagają regularnej kontroli stanu kopyt oraz ich pielęgnacji, która polega na ich przycinaniu i korygowaniu ich kształtu (werkowanie). Duża część koni, szczególnie tych znajdujących się w regularnym treningu sportowym potrzebuje również kucia, na dwie lub cztery nogi. Przyjmuje się, że koń chodzący w podkowach powinien być przekuwany mniej więcej co 6 tygodni. Koszt wizyty kowala to ok. 100 – 200 zł. Koszt ten może wzrosnąć, jeśli nasz koń potrzebuje specjalistycznego kucia (np. konie ze sztorcowym kopytem, lub po przebytym ochwacie).

Opieka weterynaryjna

Istnieje szereg zabiegów, które należy wykonywać regularnie, aby nasz koń pozostał zdrowy i aby był w dobrej kondycji. Część z nich – mowa tu o obowiązkowych szczepieniach – jest wręcz prawnie wymagana. Jeśli chodzi o podstawowe zabiegi, które powinniśmy wziąć pod uwagę, to są to między innymi:

 • Szczepienia przeciwko grypie (co 6 miesięcy) i tężcowi (co dwa lata) to koszt ok. 50-100 zł za pojedynczą dawkę
 • Dentysta. Większość koni potrzebuje regularnego tarnikowania zębów, a u młodych koni może być konieczne usunięcie tzw. wilczaków. W zależności od potrzeb dentysta powinien odwiedzać naszego konia raz na 1-2 lata. Koszt takiej wizyty to średnio 150-200 zł
 • Odrobaczanie. Raz na sześć miesięcy koń powinien zostać odrobaczony. Jest to koszt ok. 80-100 zł.

Sprzęt

Jeśli jeździsz na koniach szkółkowych, zazwyczaj nie musisz martwić się o sprzęt, gdyż udostępnia go stajnia. Kupująć własnego konia jednak musisz również liczyć się z koniecznością zakupu własnego sprzętu, przynajmniej tego podstawowego jak siodło, ogłowie, akcesoria do pielęgnacji i czyszczenia, kantar, uwiąz itp. W tym artykule dowiesz się więcej na temat najważniejszych akcesoriów, w które powinieneś się zaopatrzyć.

Trening

Nawet jeśli nie masz zamiaru jeździć wyczynowo to warto, abyś przynajmniej od czasu do czasu trenował pod okiem instruktora. Pomoże Ci to szybko zauważyć i skorygować ewentualne problemy. Koszt treningów prawie nigdy nie jest wliczony w koszt pensjonatu, a jego cena może się wahać w granicach od 50 do 150 zł/h w zależności od instruktora, typu treningu oraz od tego, czy jest to trening indywidualny, czy grupowy. 

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie konia nie jest konieczne, jednak mocno zalecane. Wiele firm oferuje obecnie specjalistyczne ubezpieczenia dla koni, które chronią nas w przypadku choroby, wypadku, kradzieży czy śmierci naszego wierzchowca. Ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje również odpowiedzialność cywilną właściciela konia tzn. w sytuacji, w której nasz koń wyrządziłby jakąś szkodę. W zależności od zakresu polisy ubezpieczeniowej oraz kwoty ubezpieczenia cena rocznej składki znajduje się w przedziale od 200 zł do 600 zł.

Niespodziewane wydatki

Do tej pory omawialiśmy wydatki, które w jakiś sposób możemy przewidzieć i zaplanować. Jednak podejmując decyzję o zakupie konia, musimy również pamiętać o tym, że może (chociaż nie musi) czekać nas również wiele niespodziewanych wydatków, na które musimy być, chociaż częściowo przygotowani. Nasz koń może na przykład zachorować i konieczna będzie operacja i pobyt w klinice. Może to być konieczność zakupu specjalistycznej paszy, jeśli okaże się, że nasz koń ma alergię na standardowe pożywienie. Może również doznać kontuzji i konieczna będzie rehabilitacja. Chociaż mało kto chce myśleć o takich czarnych scenariuszach w momencie kupna konia, to jednak musimy być świadomi tego, że mogą się one niestety stać również naszym udziałem. Dlatego nie jest odpowiedzialną decyzją zakup konia, jeśli nasza sytuacja finansowa jest niepewna i jeśli nie mamy żadnego budżetu, który ewentualnie moglibyśmy przeznaczyć na pokrycie takich niespodziewanych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *